مسیر فعلی شما:
مقاله

نکاتی در مورد لباس کار

مقاله :: نکاتی در مورد لباسکار
نکاتی در مورد لباسکار

لباس کار

لباس کار به عنوان یکی از وسایل استحفاظی فردی مطرح می باشد و کلیه کارکنان باید با لباس کار مناسب محل کار در سر کار حاضر شوند. لباسکار کارکنان دارای خصوصیات ذیل بوده و مطابق مقررات ذیل در اختیار کارکنان قرار می­گیرند.

معمولاً لباس کار به عنوان یک پوشش سراسری تنه، دست و پاها را در مقابل شرایط محیطی حفاظت می کند. ساده ترین شکل لباس کار در دو فرم ظاهری بلوز و شلوار (دو تکه) و نوع یکسره و از جنس الیاف طبیعی و یا درصدی الیاف طبیعی و مصنوعی و در مواردی تماماً از الیاف شیمیایی و صنعتی تولید می­شود. بدیهی است هر چه الیاف بکار رفته شده در پارچه طبیعی­تر باشد، تبادل حرارتی آن آسانتر است. البسه اختصاصی در مشاغل ویژه و نیز فصول سرد که از جمله می توان لباس عایق سرما و رطوبت مخصوص سردخانه، ‌لباس نسوز مخصوص کوره و لباس ضد حریق از جنس پارچه های PVC را نام برد. لباس حفاظتی در برابر گرما از الیاف مخصوصی با پوشش آلومینیوم که تا 90% اشعه مادون قرمز را برگشت می دهد، ساخته شده و به منظور کار در مجاورت کوره ها و فرآیندهای حرارتی استفاده می شود.

 

 پیش بندهای حفاظتی:‌

پیش بند از جمله تجهیزات حفاظت از بدن می باشد. جنس پیش بند با توجه به شرایط استفاده از آن جنس نایلونی (پیشگیری از ریزش آب)، چرمی (جهت پیشگیری از ریزش پلیسه جوشکاری)، سربی (جهت حفاظت در برابر پرتوهای رادیو اکتیو)، پلی وینیل کلراید (جهت حفاظت از مواد شیمیایی) و ...... انتخاب میشود.

در استفاده از پیش بند رعایت مقررات ایمنی زیر ضروری است:‌

·         استفاده کارگران از هر گونه پیش بند در مقابل قطعات دوار و متحرک ماشین آلات و همچنین در مجاورت آنها ممنوع می­باشد.

·         چنانچه در مقابل و یا در مجاورت قطعات دوار و متحرک ماشینها استفاده از پیش بند ضروری باشد، باید پیش بندهای مذکور دو تکه باشد بطوری که پایین تنه از قسمت بالاتنه مجزا بوده و بطوری بسته شود که چنانچه بطور اتفاقی قسمتی از آن را ماشین در حال کار بگیرد، فوراً و به سهولت باز شده و خطری متوجه کارگر نگردد.

·         پیش بند مخصوص کارگرانی که در مقابل شعله و یا آتشهای بدون حفاظ کار می کنند بایستی تمام سینه را بپوشاند و از جنسی تهیه شود که در برابر آتش کاملاً مقاومت داشته باشند.

·         پیش بند کارگرانی که با مایعات خورنده مثل اسیدها و مواد قلیایی سوزاننده کار می کنند بایستی از لاستیک طبیعی یا مصنوعی و یا از مواد دیگری تهیه شود که در مقابل این مایعات مقاوم بوده و تمام سینه را بپوشاند.

 

لباسهای با قابلیت دید بالا (High Visibility Clothing):‌

این گونه لباسها به منظور پیشگیری از حوادث ناشی از ضربه و برخورد و به صورت ژاکت، بلوز شلوار با توجه به نوع محل کاربرد، به رنگهای براق و از جنس­های مختلف ساخته شده و امکان رویت فرد را در شرایط مختلف آب و هوایی و ساعات مختلف شبانه روز فراهم می کنند.

در انتخاب این لباسها علاوه بر ارزیابی ریسکهای ضربه و برخورد، لازم است مواردی نظیر شرایط کاری گرم یا سرد، وضعیت هوا (آفتاب، مه، باران، برف و ... ) و روشنایی نیز مورد توجه قرار گیرد.

رانندگان لیفتراک و جرثقیل، کارگران حاشیه جاده و خطوط لوله و نیز کارکنانی که مسئول واکنش در شرایط اضطراری هستند، از جمله کسانی هستند که به این لباسها نیاز دارند.

اهمیت پاکیزگی لباس کار

لباسهایی که ما می‌پوشیم و روشهایی که در پاکیزه کردن آنها به کار می‌بریم نقش بسزایی در کوتاهی عمر ما بازی می‌کنند.

در ایالات متحده از رنگهایی که در آنها بنزیدین به کار رفته استفاده نمی‌شود. این ماده به راحتی توسط پوست جذب می‌شود و بسیار سرطان زاست.بیشتر پوشاکی که ما اکنون استفاده می‌کنیم وارداتی هستند و در بیشتر آنها از این ماده خطرناک استفاده شده است .

ترکیبات کتان و آهن

این مواد با مواد مصنوعی گندزدایی می‌شوند بخاری که از این گندزدایی خارج می‌شود باعث ایجاد حساسیت، آسم، سرفه، خستگی و بی قراری و جوش صورت می‌شود.

بهترین راه‌این است که از پوشاکی خریداری کرد که از مواد طبیعی کتان در ساخت آن استفاده شده باشد.

میکروبها را آویزان کنید تا خشک شوند.

در روشهای سنتی شستن لباس از یک ترکیب شیمیایی به نام perchloroethylene برای از بین بردن لکها استفاده می‌شد. پس مانده شیمیایی این محلول برای انسان مثل زهر خطرناک است. در حقیقت بعضی از مردم واکنش این محلول را به صورتهای مختلف از جمله سر گیجه، سردرد، درد سینوسها و کوتاه شدن تنفس تجربه کرده‌اند.

این محلول در حیوانات باعث ایجاد سرطان می‌شود. سعی کنید قبل از اینکه پوشاک خود را در کمد قرار داده و یا آنها را مورد استفاده قرار دهید به مدت 24 ساعت خارج از منزل آنها را آویزان کنید. یکی دیگر از روشها استفاده از شوینده های غیر شیمیایی برای شستشوی لباسهاست.

عاری از مواد شیمیایی؟

روشهای شستشوی لباسها بدون ریسک نیستند. استفاده ازپاک کننده‌های حاوی کلر و سفید کننده و استنشاق آنها باعث صدمه زدن به دستگاه تنفسی می‌شود.

روش دیگر استفاده از پاک کننده هایی مثل جوش شیرین و سفید کردن پوشاک با فراورده های جوش شیرین و سفیدکننده های بدون کلر است. وقتی که پارچه‌ای را با جوش شیرین چنگ می‌زنید نه تنها خود لباس پاکیزه می‌شود بلکه محیط اطراف نیز از آلودگی در امان می‌ماند.

جلوی بید زدگی لباس را بگیرید.

وجود حشراتی مثل بید در لباسها باعث ایجاد ناخرسندی در همه می‌شود. برای این کار هرگز از نفتالین استفاده نکنید. این ماده حاوی ترکیبات بنزن است که خود عامل سرطان است. به جای آن از مواد طبیعی استفاده کنید: چوب سدر یا سنبل هندی خشک و اسطوخودوس، گل همیشه بهار و پونه که به راحتی در مغازه های عطاری یا فت می‌شوند. راه دیگر گذاشتن لباسها در جایی خلوت و در بسته است.

< لباس کار >

- هنگام کار باید از لباس کار مناسب استفاده شود، لباس کار باید سالم و بدون پارگی باشد چرا که ممکن است قسمت های پاره لباس به ماشینی که در حال حرکت و دوران است گیر کرده و خطراتی بو جود آید.

- از بستن دستمال گردن، شال، کروات، ساعت، انگشتر و غیره باید خوداری شود زیرا ممکن است در اثر یک بی احتیاطی منجر به بروز حادثه شود.

- بهتر است از لباس کاری استفاده شود که یکسره بوده و تمام دکمه های آن بسته باشد.

- لباس کار نباید گشاد باشد مخصوصا قسمتهای سر آستین ودامن آن؛ روپوش کار نباید به میزانی تنگ باشد که اعضای بدن هنگام کار با اشکال مواجه شوند.

- آستین ها را نباید به طرف بالا برگرداند و یا لوله کرد. 

چاپ صفحه
تصاویر متحرک پایین 1تصاویر متحرک پایین 2تصاویر متحرک پایین 3تصاویر متحرک پایین 4تصاویر متحرک پایین 6

تماس با تولیدی محافظت

آدرس: تهران، میدان آزادی، ابتدای خیابان آزادی، خیابان رضایی دهقان، نبش بن بست سپیدار، پلاک 2
66069597 - 66069599
09128400414
66031794

دعوت به همکاری

تولیدی محافظت جهت افزایش ظرفیت فنی خود، از واجدین شرایط دعوت به همکاری می نماید. علاقه مندانی که در هر یک از موضوعات زیر دارای تخصص و تجربه هستند نسبت به تکمیل فرم دعوت به همکاری و ارسال رزومه اقدام نمایند... ادامه مطلب کفش ایمنی ، لباس کار ایمنی ، تجهیزات آتش نشانی ، کفش کار ، لباسکار ، تولیدی لباس کار ، جلیقه خبرنگاری