مسیر فعلی شما:
مقاله

بنر خصوصیات لباس کار

مقاله :: خصوصیات لباسکار
خصوصیات لباسکار

الزامات سیستم مدیریت HSE : لباس کار

لباسهای حفاظتی

بر طبق الزامات سیستم مدیریت HSE لباسکار به عنوان یکی از وسایل استحفاظی فردی مطرح می باشد و کلیه کارکنان باید با لباس کار مناسب محل کار در سر کار حاضر شوند. لباسکارکارکنان دارای خصوصیات ذیل بوده و مطابق مقررات ذیل در اختیار کارکنان قرار می گیرند.

بر طبق الزامات سیستم مدیریت HSE معمولاً لباس کار به عنوان یک پوشش سراسری تنه، دست و پاها را در مقابل شرایط محیطی حفاظت می‏کند. ساده‌ترین شکل لباس کار بر طبق الزامات سیستم مدیریت HSE در دو فرم ظاهری بلوز و شلوار (دوتکه) و نوع یکسره و از جنس الیاف طبیعی و یا درصدی الیاف طبیعی و مصنوعی و در مواردی تماماً از الیاف شیمیایی و صنعتی تولید می شود. بدیهی است هر چه الیاف بکار رفته شده در پارچه طبیعیتر باشد، تبادل حرارتی آسانتر است. البسة اختصاصی در مشاغل ویژه و نیز فصول سرد که از جمله می توان لباس عایق سرما و رطوبت مخصوص سردخانه، لباس نسوز مخصوص کوره و لباس ضد حریق از جنس آزبست با روکش فسفات آلومینیوم یا سولفات آلومینیوم و لباس عایق شیمیایی از جنس پارچه های PVC را نام برد. لباس حفاظتی در برابر گرما از الیاف مخصوصی با پوششی از آلومینیوم که تا 90% اشعه مادون قرمز را برگشت می دهد ، ساخته شده و به منظور کار در مجاورت کوره ها و فرایندهای حرارتی استفاده می شود.

خصوصیات کلی لباس کار بر طبق الزامات سیستم مدیریت  HSE

خصوصیات لباس کار ایمن بر طبق الزامات سیستم مدیریت HSE عبارت است از:

·           لباس کار باید اندازه و متناسب با بدن استفاده کننده باشد.

·           کارکنانی که با ماشین کار می کنند و یا در جوار ماشین آلات مشغول کار هستند باید از لباس کاری استفاده کنند که هیچ قسمت آن باز یا پاره نباشد. آویزان نمودن زنجیر ساعت، کلید و نظایر آنها روی لباس کار اکیداً ممنوع است.

·           در محل کار که احتمال خطر انفجار و یا حریق باشد استفاده از یقه نورگیری(آفتاب گردان) و زه و دسته عینک که از انواع سلونوئید ساخته شده اند و همچنین همراه داشتن سایر مواد قابل اشتعال برای کارکنان مربوطه اکیداً ممنوع است.

·           در صورتیکه انجام کاری ایجاب نماید که کارکنان آستین لباس کار خود را مستمراً بالا بزنند بایستی از لباس کار آستین کوتاه استفاده نمایند.

·           کارکنانی که در محیطهای آلوده به گرد و غبار، مواد قابل اشتعال و انفجار و یا مسموم کننده بکار اشتغال دارند، نباید لباسهای جیب دار و یا لبه دار (دوبل شلوار) را در برداشته باشند، چون ممکن است گرد و غبار و مواد مزبور در چین و لبه لباس باقی بمانند.

·           لباس کار ایمنی مخصوص کارکنانی که با مواد خورنده و یا مضر کار می کنند باید آب و گاز در آن نفوذ ننموده و جنس آن مناسب با نوع ماده و یا موادی که با آنها کار می کنند باشد.

·           لباس کار نسوز بر طبق الزامات سیستم مدیریت HSE مخصوص حفاظت در مقابل حریق بایستی شامل کلاه، دستکش و کفش بصورت یک تکه و سرهم باشد.

·           لباسکار کارکنانی که با مواد اسیدی و رادیواکتیو کار می کنند باید بصورت یکپارچه و بدون منفذ همراه با کلاه مخصوص، کفش و دستکش از جنس خاص و غیر قابل نفوذ باشد.

·           لباس کار بارانی به صورت پالتویی کلاه سر خود از جنس پارچه ضد آب با آستری نخی (جهت مناطق معتدل) و با آستری پشمی (جهت مناطق سردسیر) با رنگ مصوب تهیه شود.

 

تذکر1 : کارکنانی که لباسشان بمواد نفتی یا شیمیایی خطرناک آغشته شود باید فوراً لباس خود را شسته و یا تعویض نموده و آن قسمت از بدن را نیز که در تماس بوده با شوینده های مناسب بشویند. هیچ یک از کارکنان حق ندارد با لباس آغشته به مواد نفتی و یا مواد شیمیایی به آتش، شعله و دیگر منابع حرارتی نزدیک شود و یا کبریت و فندک و غیره روشن نمایند.

تذکر2 :بر طبق الزامات سیستم مدیریت HSE در صورت پارگی، خراب شدن و آغشته بمواد نفتی یا شیمیایی خطرناک باید برای تمیز شدن آن اقدام نمایید و در صورت تعویض به سرپرست مربوط ارائه شود.

تذکر3 : البسه آغشته به روغن و یا گریس باید فوراً از تن خارج شود چون ممکن است ایجاد ناراحتی پوست نماید. 

چاپ صفحه
تصاویر متحرک پایین 1تصاویر متحرک پایین 2تصاویر متحرک پایین 3تصاویر متحرک پایین 4تصاویر متحرک پایین 6

تماس با تولیدی محافظت

آدرس: تهران، میدان آزادی، ابتدای خیابان آزادی، خیابان رضایی دهقان، نبش بن بست سپیدار، پلاک 2
66069597 - 66069599
09128400414
66031794

دعوت به همکاری

تولیدی محافظت جهت افزایش ظرفیت فنی خود، از واجدین شرایط دعوت به همکاری می نماید. علاقه مندانی که در هر یک از موضوعات زیر دارای تخصص و تجربه هستند نسبت به تکمیل فرم دعوت به همکاری و ارسال رزومه اقدام نمایند... ادامه مطلب کفش ایمنی ، لباس کار ایمنی ، تجهیزات آتش نشانی ، کفش کار ، لباسکار ، تولیدی لباس کار ، جلیقه خبرنگاری